Orman nedir

Anonim

İlkel insanın ormanı neydi? Her şeyden önce, bu bir yiyecek kaynağıdır. Ve ayrıca işin başlangıcı: kadınlar için toplama, avcılık ve balıkçılık - erkekler için. Böylece üyeler arasında iş dağılımı vardı.

Image

Kabile. Orman mimarinin ulusal karakterini tanımladı: antik Slavlar için tipik bina bir kütük binasıydı. Bugüne kadar, kırsal alanlarda, evler bu malzemeden inşa edilmiştir ve seçimi çevre dostu olarak belirlenir.

Büyük Fetih sırasında orman nedir? Genellikle açık alanlardaki savaş taktikleri ile normal birliklerin genişlemesine karşı mükemmel koruma. Ormanlık alanlarda, küçük birliklerde yaşayan özgür kabileler, iyi eğitimli ve eğitimli bir orduyu tamamen yönlendirmiş olabilir. Ve yıllar sonra, Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında, Sovyet kuvvetleri, ormanlarda Belarus ve Ukrayna'nın işgal ettiği bölgelerde ormanlık alanlarda faaliyet göstermeye devam etti.

Bugünlerde orman nedir? Tabii ki, bunlar gezegenimizin “ciğerleri”. Dünya atmosferindeki oksijen döngüsüne en çok karışanlar onlardır. Büyük orman kütlesi nedeniyle, canlıların hayati faaliyetlerini sağlayabilen bu gazın gerekli oranı korunur.

Image

Bununla birlikte, son yıllarda atmosferde karbondioksit birikimi ve sera etkisinin oluşumu artmıştır. Sadece orman ekosistemi bu sorunları çözebilir ve gezegenin nüfusuna dengeyi geri getirmenin bir yolunu bulma şansı verir.

Bitki örtüsünün biyokütlesi ne kadar doluysa, yani orman katmanları o kadar zenginleştikçe karbondioksit konsantrasyonu o kadar artar. Bu sayede bitki izleri atmosferden canlılar için zararlı olan bu maddeyi çıkarabilir ve sera etkisinin gelişmesini önleyebilir. Karbon dioksitin% 92'si orman ekosistemlerinde yoğunlaşmıştır.

İnsan faaliyetleri için orman nedir? Tabii ki, bir gıda kaynağı olarak kalır: bal, oyun, mantar, çilek. Hala ilgili "orman enerji kaynağı" - yakacak odun. Evlerin ve diğer binaların inşası için malzeme - ahşap - bu güne kadar çevre dostu olması, rahatlığı ve rahatlığı sayesinde başkalarıyla başarıyla rekabet ediyor. Aynı zamanda çeşitli endüstriler için bir hammadde kaynağıdır. Ayrıca, ormanın doğal süreçlerin düzenlenmesine katılımı da önemlidir: rüzgâr böcekleri dünyanın verimliliğini korumaya yardımcı olur.

Image

Ancak, ne yazık ki, yıldan yıla, doğal ve yapay yeniden ağaçlandırmayı aşarak, kütük hacmi artıyor. Çevresel sorunların ciddiye alındığı birçok ülkede, yalnızca ekili ağaçlar sistematik olarak ekilmekle kalmaz, aynı zamanda bazı alanlarda herhangi bir günlüğe kaydetmeyi de yasaklar. Özel veya endüstriyel kütükler olsun. Bu yaptırımlar sayesinde bu ülkelerdeki orman biyokütlesi azaltılmamaktadır. Örneğin, Almanya'da, dört yüz yıla varan ağaçların yaşı olan bir "ilkel orman" var. Hiç kesim çalışması yapmamıştır. Muhtemelen, Ruslar ormanlarını ciddi şekilde düşünmelidir.

Ilginç makaleler

Sungai Sandy: penerangan, pemandangan

Adrian Newey: pereka bentuk terbesar Formula 1

Alexander Gribov - Pengerusi Dewan Awam Wilayah Yaroslavl: biografi, pendidikan, keluarga

Apa rombongan? Makna perkataan